Tarih Öncesi Çağlarda Yaşamış İnsanlar Dinozorları Gördü Mü?

Brezilya’nın doğu ucunda yer alan Paraiba eyaletinde, dinozor ayak izlerinin yanında bulunan petroglifler, tarih öncesi insanların bilimsel merakı ve gözlem yeteneği hakkındaki önyargılarımızı sorgulatıyor.

Serrote do Letreiro adlı bölgede bulunan bu petroglifler, 1975 yılında ilk kez keşfedilmiş olsa da, yakın zamanda yapılan dronlu araştırmalar ile daha önce bilinmeyen çizimler de ortaya çıkarıldı.

BU İZLERİ ÇEKİCİ VE ANLAMLI BULDULAR

Arkeologlar, bu çizimlerin dinozor ayak izleriyle olan yakın konumu sayesinde, tarih öncesi insanların bu izleri ilgi çekici ve anlamlı bulduğunu savunuyor.

Petrogliflerin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmese de, radyokarbon yöntemiyle yapılan analizler, çizimleri yapan insanların M.Ö. 7400 ila 620 yılları arasında yaşadıklarını gösteriyor.

Yapılan incelemeler, çizimlerin birden fazla kişi tarafından yapılmış olabileceğini ve farklı anlamlara gelebileceğini de ortaya koyuyor.

Bazı çizimler bitkileri andırırken, bazıları ise geometrik şekiller ve yıldızları andırıyor.

“RİTÜEL AMAÇLI ÇİZİLMİŞ OLABİLİR”

Araştırmacılar, çizimlerin dinozor ayak izlerini anlatan bir tür hikaye anlatımı olabileceğini veya ritüel amaçlı kullanılmış olabileceğini düşünüyor.

Bölgede bulunan jurema adlı halüsinojenik bitkinin de bu çizimlerin ilham kaynağı olabileceği düşünülüyor.

Serrote do Letreiro petroglifleri, dinozorlarla insan etkileşimi hakkında yeni bilgiler sunması ve tarih öncesi insanların bilimsel merakı hakkındaki bakış açımızı değiştirmesi açısından oldukça önemli bir keşif olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php_code = ""