Memur ve emekli için kritik gün: Gözler orada

Milyonlarca memur ve emekliye yapılacak zam, haziran enflasyonunun belli olmasıyla, netlik kazanacak. Yarın enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklanacak. Memur ve emeklinin yılın ikinci yarısında alacağı artış belli olacak. Haziran ayı enflasyon oranı yarın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak. Böylece yılın ikinci yarısındaki memur zammı belli olacak. Yaklaşık 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da netleşecek. Memur göstergelerine göre belirlenen çok sayıda kalemde yapılacak artış da netleşecek. Memur maaşlarının temmuz ayında artmasıyla birlikte 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı da artacak. Şehit dul yetim aylıkları da bu kapsamda güncellenecek.

KIDEM TAZMİNATI TAVAN TUTARI ARTACAK

Çalışanlar için en önemli güvencelerden biri olan kıdem tazminatı da memur zammından etkilenen kalemlerden. Kıdem tazminatı, kişinin her yıl için çalıştığı süredeki 30 günlük brüt ücreti tutarında veriliyor. Tavan tutarın belirlenmesinde de memur zammı etkili olacak.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YOK

Öte yandan asgari ücrete zam yapılmayacağı açıklanmışken Bakan Mehmet Şimşek, Türkiye’de asgari ücretin düşük olmadığını iddia etti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BloombergHT ve HaberTürk ortak yayınına katılarak ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Asgari ücretin düşük olmadığını iddia eden Şimşek, Haziran 2024 itibarıyla asgari ücretin 524 dolar olduğunun bilgisini verdi. Oysa asgari ücret, 3 aydır TÜRK-İŞ’in hazırladığı açlık sınırının altında. Ve satın alma gücüne göre sıralandığında Türkiye’deki asgari ücret, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi 19’uncu sıraya yerleşiyor. Asgari ücretin yüzde 49 arttığını anımsatan Şimşek, ilk 6 ayda enflasyon yüzde 20’lerde olacağını ve asgari ücretin reel olarak artacağını öne sürdü.

EYT’NİN MALİYETİ 724 MİLYAR

EYT’nin yıllık maliyeti finansman maliyeti ile birlikte 724 milyar TL olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, Asgari ücreti vergi dışında bıraktıklarını belirterek “Bu sene bunun bütçeye maliyeti 670 milyar TL. EYT ile birlikte emekli başına çalışan sayısı 1,5 seviyelerine indi.” dedi.

Enflasyonun yavaşlamasından sonda vatandaşlara reel büyümeden pay vermeye devam edeceklerini söyleyen Şimşek, “Sabırla yola devam edersek bu enflasyonu düşüreceğiz. Bütün kesimlerin bir süre sabır göstermesi gerekecek. 2025’ten itibaren küresel finansal koşullar elverişli olacak. Bu dış kaynak noktasında elimizi güçlendirecek.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir