2 Gün Sonra Geçerli Olacak: 7 Bin 134 TL Zam Geliyor

Temmuz ayına girilmesiyle birlikte milyonlarca emekli ve memur, çarşamba günü yapılacak açıklamaya odaklanmış durumda.

3 Temmuz’da TÜİK tarafından duyurulacak enflasyon verilerinin ardından SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına yapılacak zam oranının yanı sıra memur maaşları için de referans alınacak artış oranı kesinlik kazanacak.

İktidarın, bu verilerden birkaç gün sonra resmi açıklama yapması ve emekli zammını duyurması beklenirken, 3 Temmuz’da ortaya çıkacak rakamlarla birlikte kıdem tazminatının tavan tutarı da doğrudan değişikliğe gidecek.

7 BİN 135 TL ARTIŞ BEKLENİYOR

İlk 5 ayın enflasyon verileri dikkate alındığında, çarşamba günü yapılacak açıklamayla birlikte 6 aylık enflasyon farkının yüzde 20.35 seviyesinde olacağı düşünülüyor.

Bu rakam aynı zamanda, halihazırda 35 bin 57 TL olan kıdem tazminatı tavan tutarının, doğrudan 42 bin 191 liraya yükselmesi anlamı taşıyor. Yüksek maaş alanlar için oldukça kritik olan kıdem tazminatı, herhangi bir karar alınması beklenmeden 7 bin 135 TL zamlanmış olacak.

TABAN TUTARDA DEĞİŞİKLİK YOK

Aynı zamanda işten çıkarılma ya da gerekli durumlarda işten ayrılma halinde 1 yılın üzerinde çalışanların hak kazandığı kıdem tazminatının taban tutarında ise bir değişiklik yaşanmayacak. Ocak ayında 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücret, kıdem tazminatının tabanı için referans olarak kullanılırken, iktidarın bu yıl asgari ücrete ek zam yapılmaması yönünde karar alması nedeniyle kıdem tazminatında yaşanacak değişiklik yalnızca tavan tutar ile sınırlı kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir